عینک در طبیعت !

شاید عنوان این نوشته کمی عجیب باشد، اما واقعا در این نوشته می‌خواهیم به عینک‌های موجود در طبیعت و محیط‌زیست بپردازیم. در محیط اطراف ما مکان‌ها، حیوانات، گیاهان و پدیده‌هایی وجود دارد که در اسم آن‌ها واژه‌ی «عینک» وجود دارد. ما غالبا وجه تسمیه یا علت نام‌گذاری این موارد را با واژه‌ی عینک، نمی‌دانیم اما بهرحال آشنایی با این موارد خالی از لطف نیست.

تالاب عینک

تالاب عینک یا به گیلکی عینک سَل (یا دریاچه عینک یا مرداب عینک) تالابی طبیعی است که در شهر رشت نزدیک پارک دانشجو واقع است که از سمت غرب آن به اراضی کشاورزی محدود شده‌است. این تالاب بزرگترین تالاب شهری ایران بوده و به دلیل آن که در عکس‌های هوایی شبیه عینک است، این‌گونه نامیده شده‌است. تالاب عینک از مناطق گردشگری مهم رشت، با محیط ۱۲ کیلومتر و منبع آبی ۳۰ هکتار است. تالاب عینک یک اکوسیستم زنده درون‌شهری بوده که در مسیر پرندگان مهاجر قرار داشته و قابلیت آن را دارد که بخشی از پرندگان مهاجر این تالاب را به عنوان زیستگاه خود انتخاب نمایند. پوشش گیاهی این منطقه تا چند دهه قبل از تنوع و کیفیت بالایی برخوردار بوده که در دهه‌های گذشته به علت رشد و توسعه ناموزون شهری، آسیب‌های بسیاری دیده است.

معدن مس عینک

معدن مس عینک در منطقه «عینک» ولایت لوگر افغانستان در ۳۰ کیلومتری جنوب‌غربی کابل قرار دارد. این معدن بزرگترین معدن مس در افغانستان و دومین معدن بزرگ مس در جهان است. این معدن، ذخیره‌ای معادل ۱۱٫۳ میلیون تن مس را دارا می‌باشد. طبق شواهد تاریخی، این معدن قبل از اسلام نیز مورد بهره‌برداری بوده‌است. معدن عینک در سال ۱۹۷۳ مجددا کشف و در سال ۱۹۷۴ فعالیت‌های اکتشافی در این معدن شروع شد.

قنات عینک

قنات عینک در روستای غارقان شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد. طول این قنات ۷۰۰ متر و تعداد چاه‌های آن ۲۵ میله است. عمق چاه اصلی این قنات ۱۰ متر و فاصله‌ی سرچشمه‌ی آن تا محل چاه ۳۰۰ متر می‌باشد. دبی کلی قنات عینک در حدود ۵ لیتر بر ثانیه و اراضی تحت کشت این قنات تقریبا ۷ هکتار است.

تپه عینک

تپه عینک در روستای بلبلان‌آباد شهرستان قروه‌ی کردستان واقع می‌باشد. این تپه در اسفند ۱۳۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

گل عینک

گل عینک یا گل چشمک، گیاهی است یک‌ساله، علفی و تقریبا انگلی که با استفاده از ریشه‌های دارای مکنده‌اش، روی ریشه‌ی گیاهان مجاورش بخصوص گیاهان خانواده غلات مستقرشده و از شیره‌ی گیاهی گیاه میزبان می‌مکد و رشد. برگ‌های گل عینک کوچک و دندانه‌دار با رنگ سبز بوده که بدون دمبرگ ساقه را در بغل می‌گیرد. گل‌های این گیاه به رنگ زرد روشن و در تابستان از بغل برگ‌ها شروع به رشد و نمو می‌کند.

خرس عینکی

خرس عینکی که به خرس آندی هم معروف است، نوعی خرس است که در قاره‌ی آمریکای جنوبی زندگی می‌کند و در واقع تنها خرسی است که در نیمکره‌ی جنوبی زمین وجود دارد. دور چشم این نوع خرس‌ها، موهایی با رنگ متفاوت‌تر از موهای صورتش وجود دارد که از دور شبیه عینک به نظر می‌رسد و به این دلیل این خرس‌ها را خرس عینکی نامیده‌اند.

گیله‌مات عینک‌دار

گیله‌مات عینک‌دار، نام یک گونه از دسته‌ی گیله‌مات‌های حقیقی است که پرندگان دریایی شیرجه‌زن کوچک تا متوسطی هستند. این پرندگان بال‌های باریک و کوتاه و دم کوتاهی دارند. ظاهر آن‌ها به خاطر رنگ سیاه و سفیدشان و برخی از رفتارهایشان به پنگوئن‌ها شبیه بوده ولی ارتباطی نژادی با هم ندارند. گیله‌مات‌ها شناگران و شیرجه‌زنان ماهری بوده ولی راه‌رفتن آن‌ها عجیب و ناقص به نظر می‌آید. این پرندگان بال‌های کوتاهی داشته و باید برای پرواز به سرعت بال‌بزنند. گیله‌مات‌ها در نواحی نزدیک به دریاها زندگی می‌کنند و معمولا تنها برای تخم‌گذاری و تولیدمثل به خشکی می‌آیند. پرهای دور چشم این پرندگان بر خلاف پرهای سایر نواحی سر آن‌ها، سفید بوده و شبیه عینک به نظر می‌آید.

فرخنده عینک‌سیاه

فرخنده عینک‌سیاه نام یک گونه از تیره فرخنده است که در واقع از هم خانواده‌های گنجشک‌‌ها هستند. دور چشم این پرندگان سیاه بوده و از دور شبیه عینک‌آفتابی به نظر می‌رسد.