عینک‌ آفتابی‌هایی که کنار خیابان به فروش می‌رسند، غیراستانداردند

 

عینک‌ آفتابی‌هایی که کنار خیابان به فروش می‌رسند، غیراستانداردندbad_sunglasses

برخی عینک‌های آفتابی وارداتی به ویژه آن‌هایی که در کنار خیابان و به قیمت‌هایی پایین همچون دو هزار تومان به فروش می‌رسند، هیچ کدام از استانداردهای لازم از جمله فیلتر جاذب اشعه UV را نداشته و مضر هستند.

محمدرضا لواسانی ـ ‌تولیدکننده عینک آفتابی ‌ـ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ، با بیان این مطلب افزود: حدود ۸۰ درصد از عینک‌ آفتابی‌های موجود در بازار وارداتی است.

وی با بیان این‌که عینک‌های آفتابی وارداتی در صورت داشتن برند معتبر از کشورهایی همچون ایتالیا ، آلمان ، فرانسه و عینک‌های فاقد برند معتبر از کشورهایی شرقی همچون چین، کره و تایوان وارد می‌شوند، خاطرنشان کرد: البته بعضا نیز دیده شده که نمونه برخی برندهای معتبر اروپایی در چین تولید شده و محصولات چینی با برند اروپایی وارد کشور می‌شود.

این تولیدکننده عینک آفتابی در خصوص چگونگی تشخیص عینک آفتابی استاندارد از غیر استاندارد گفت: مصرف کننده به هیچ وجه توانایی تشخیص استاندارد یا غیر استاندارد بودن عینک آفتابی را ندارد و در این موارد به صورت اعتماد بین خریدار و فروشنده عمل می‌شود.

وی ادامه داد: در تولید عینک‌های آفتابی رعایت استانداردها بسیار مهم بوده و شیشه این عینک‌ها باید مجهز به فیلتر جذب کننده اشعه UV باشد. همچنین شیشه عینک‌های آفتابی باید عاری از هرگونه موج، هاله رنگ و لکه باشند.

موسسه استاندارد بر واردات عینک آفتابی از مبادی رسمی نظارت کرده و آن‌ها را در آزمایشگاه‌های اپتیک دانشگاه شریف و دانشگاه علوم پزشکی تست می‌کند.

لواسانی با بیان این‌که برخی فروشندگان، عینک‌های آفتابی غیراستاندارد و ارزان قیمت را به عنوان عینک‌ اصل و به قیمت‌های بالا ‌می‌فروشند، تصریح کرد: در حال حاضر موسسه استاندارد بر واردات عینک آفتابی از مبادی رسمی نظارت کرده و استاندارد آن‌ها را در آزمایشگاه‌های اپتیک دانشگاه شریف و دانشگاه علوم پزشکی تست می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بر واردات عینک از مبادی غیر رسمی هیچگونه نظارتی نشده و عینک‌های وارداتی از این مبادی معمولا فاقد استانداردهای لازم هستند.

به گفته او عینک‌های آفتابی غیراستاندارد نه تنها از چشم در برابر اشعه آفتاب محافظت نمی‌کنند، بلکه در زمان استفاده از این عینک‌ها به دلیل بازتر شدن عدسی چشم، درصد بیشتری از اشعه مضر UV وارد چشم شده و آسیب بیشتری می‌رسانند.


WWW.Eynaksedaghat.ir